تبلیغات
amirnazeri-moshaver - شکست عشقی
amirnazeri-moshaver
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
شکست عشقی
پسری هستم 22 ساله. خدمت سربازی رفتم و شغل هم دارم. چند ماه عاشق دختری بودم. چند وقت پیش که با او صحبت کردم گفت هیچ علاقه ای به من ندارد ولی من دوستش دارم و نمی توانم فراموشش کنم. زندگی ام به هم ریخته است. از درس و کار افتاده ام. چند جای دیگر برای خواستگاری رفتم ولی نپسندیدم. چه کار کنم؟

به پسری که به خواستگاری ام آمد، علاقه مند شدم، ولی مادرش راضی به ازدواج ما نشد. از همه نظر شرایط مان مثل هم بود. نمی توانم بدون او به زندگی ادامه دهم و او را فراموش کنم. بعد از گذشت یک ماه، حالم نه تنها بهتر نشده که بدتر هم شده است. چه کار کنم تا فراموشش کنم؟

دختری هستم ۲۲ ساله. ۴ سال پیش با آقایی ارتباط داشتم. بعد از ۳ سال متوجه شدم ازدواج کرده است. با این وجود نمی توانم او را فراموش کنم، دارم دیوانه می شوم. خواهش می کنم راهنمایی ام کنید.

دختری ۳۱ ساله هستم. مدتی با پسری ارتباط داشتم اما بعد از این مدت او از ازدواج با من سر باز زد و با فرد دیگری ازدواج کرد. بسیار کلافه و گوشه گیر شده ام. احساس می کنم به من خیانت شده و از احساسات من سوء استفاده کرده است. اکنون نیز نمی توانم او را فراموش کنم. لطفا راهنمایی ام کنید؟

جوانی 29 ساله هستم. عاشق همکارم شدم. به او پیشنهاد ازدواج دادم. چند ماهی با هم حرف زدیم اما بعد از 3 ماه، ناگهان پدرم فوت کرد. او هم به من جواب منفی داد و با فرد دیگری ازدواج کرد. این روزها اصلا حالم خوب نیست؟ چه کار کنم؟

شکست عشقی می تواند برای هر فردی ضربه ای بزرگ محسوب شود. اگر عشق به هر دلیلی کامیاب نشود یکی از غم انگیزترین حادثه ها و اندوهگین ترین تجربه های زندگی به وقوع می پیوندد. هنگامی که یک رابطه عاشقانه از بین می رود زمان زیادی طول می کشد تا فرد، دوباره سازگاری نسبی خود را به دست بیاورد، در این مدت عملکرد فرد در زمینه های متعدد روانی، اجتماعی و شغلی مختل می شود و واکنش های غیرانطباقی به وجود می آید.

خب حالا باید ببینیم چه طور می توانید با این درد کنار بیایید؟ چه طور می توانید یاد بگیرید که به زندگی خود ادامه دهید؟ اگر شما جزو افرادی باشید که به هر دلیلی در عشق ناکام شده اید، به احتمال زیاد در یکی از این سه گروه قرار دارید؛

۱ -به تازگی این تجربه را کسب کرده اید

۲ -از این تجربه مدت زیادی می گذرد

۳ - اکنون ازدواج کرده اید، اما تلخی یک شکست عشقی همچنان در کام شما مانده است و روی زندگی مشترک کنونی تان تاثیر می گذارد. «سپیده دانایی» در گزارشی به ارائه چند راهکار به این سه گروه پرداخته است که در ادامه می خوانید:

اگر به تازگی شکست عشقی را تجربه کرده اید

اگر به تازگی ناکامی در عشق را تجربه کرده باشید، شدت ناراحتی و میزان هیجانات منفی در شما بسیار شدیدتر است و حتی شاید هنوز دچار شوک هستید و پذیرفتن واقعیت برایتان مشکل است با این حال بهتر است:

1- واقعیت پایان ارتباط را بپذیرید: 
مرحله شوک و انکار بعد از قطع هر رابطه ای حتما پیش می آید. تنها راه پذیرش موقعیت فعلی، استقامت روی تصمیمی است که گرفته اید، یا پذیرش اتفاقی است که رخ داده. زمانی که فرد اطمینان نداشته باشد که رابطه پایان یافته یا نه؛ یا طرف مقابل گاه و بی گاه کدهای مثبت از خود نشان دهد؛ عشق وارد مرحله سوگواری نمی شود.

وقتی شخص نمی تواند یک رابطه را، حتی به صورت ذهنی قطع کند، باید بررسی کند که این رابطه برایش چه معنایی دارد و چه چیز این از دست دادن برایش سخت است. به یاد داشته باشید که تحلیل، ویرانگر عشق است. وقتی فرد به این سوالات پاسخ می دهد و شرایط را تحلیل می کند درد فقدان را آسان تر تحمل خواهد کرد.

2- احساسات منفی خود را بپذیرید و بروز دهید: در وهله اول باید سوگواری را پذیرفت. به نظر می رسد چاره ای جز سوگواری و راهی جز گریستن وجود ندارد. آدم ها یک ظرفیت محدود از انرژی روانی دارند و وقتی کسی می میرد یا از دست می رود، سرمایه گذاری عاطفی که روی او کرده اند باید تا حدی از روی او برداشته شود. اشک های هیجانی سوگ، کارکرد عملی دارند و به بدن در تسکین استرس و پاک کردن زهرآگینی هیجان ناشی از سوگ کمک می کند.

3- ذهن تان را خالی کنید: گاهی هم پیش می آید که ذهن ما آن قدر از وقایع گذشته و اتفاقات پیش آمده، پر است که انگار ظرف ذهن پر شده و در حال لبریز شدن است و مرتب وقایع در ذهن مرور می شود و نمی توان به موضوع دیگری فکر کرد. بهترین کار در این زمان نوشتن است. یکی از مهم ترین فواید نوشتن، این است که شما وقتی قلم به دست می گیرید ناگهان احساساتی روی کاغذ می آید که خودتان از دیدن آن ها شگفت زده می شوید و در نتیجه به یک بینش و شناخت عمیق تر از خود می رسید. وقتی ذهن کاملاً خالی شد، آن کاغذها را دور بیندازید یا حتی بسوزانید.

4- حمایت اجتماعی دریافت کنید: بعد از یک جدایی سخت، شما به کسانی نیاز دارید که دوست تان داشته باشند و شما را درک کنند، چنین افرادی می توانند به شما احساسات خوبی تزریق کنند. سعی کنید بیشتر در جمع دوستان و اقوام دلسوزتان که شما را درک می کنند باشید، آن ها به شما کمک می کنند خود را یک فرد ارزشمند بدانید و بتوانید زودتر خودتان را پیدا کنید. همچنین می توانید به کارها و علایق شخصی خود بپردازید تا انرژی و توجه شما معطوف آن ها شود.

اگر پس از گذشت مدت زیاد، همچنان درگیر شکست عشقی هستید

اگر از ناکامی شما در عشق مدت زیادی می گذرد و همچنان دچار احساسات و هیجانات منفی هستید، طوری که گاهی ساعت ها به معشوق از دست رفته خود فکر می کنید و هرازچند گاهی وجودتان پر از اندوه می شود، خاطرات گذشته تازه می شود و ناامیدی دوباره به جان تان می افتد، عمل به این توصیه ها به شما کمک می کند:

1- مواظب باشید که عشق به نفرت تبدیل نشود:
ممکن است بعد از مدت کوتاهی وارد مرحله نفرت شوید. فقط دوست دارید فریاد بزنید تا احساسات خود را خالی کنید، به شدت از همه چیز خشمگین هستید و هر قدر فرآیند جدایی بیشتر طول بکشد، این خشم بیشتر خواهد شد. هم از خودتان عصبانی هستید هم از او. سعی کنید کارهای مثبت انجام دهید، تا از آن ها انرژی بگیرید، سعی نکنید نفرت را جایگزین عشق کنید، چون خود همین نفرت در شما احساسات متناقضی را به وجود می آورد که برایتان دردسرساز می شود.

2- خاطرات را دور بریزید:
 تمام چیزهایی که ممکن است شما را به یاد معشوق بیندازد دور بریزید، مثل عکس ها، هدیه ها و حتی آهنگ ها و هر چیز دیگر که به او مربوط می شود.

3- بر ویژگی های مثبت خود تمرکز کنید:
 در این برهه به احتمال زیاد نظر مثبتی نسبت به خود ندارید و دائم درباره خود منفی صحبت می کنید و شاید خود را لایق زندگی ندانید. ولی بهتر است در گوشه ای بنشینید و فهرستی از ویژگی های مثبت خود تهیه کنید. با این کار دید مثبتی نسبت به خود پیدا می کنید و خود را سزاوار دوباره زیستن خواهید دانست.

4- از پیشگویی خودکام بخش بپرهیزید:
 پیشگویی خودکام بخش؛ این اصطلاح روان شناسی بدین معناست که گاهی مسئله و تفکری واقعیت می یابد، که فرد انتظار وقوعش را داشته است و به گونه ای رفتار می کند که باعث اتفاق افتادن آن می شود. فردی که بگوید:«من هرگز عشقی نخواهم یافت» احتمال وقوع چنین انتظاری افزایش می یابد؛ زیرا مثلاً کمتر وارد گروه های اجتماعی می شود؛ برخورد دیگران را بیشتر کینه جویانه برداشت می کند، روابط سردتر با دیگران برقرار می کند؛ از کوچک ترین رفتاری، برای خود فاجعه می سازد.

اگر ازدواج کرده اید اما همچنان ذهن تان درگیر گذشته است

اگر در حال حاضر ازدواج کرده اید اما تلخی عشق نافرجام قبلی خود را همچنان در زندگی تان احساس می کنید، بهتر است از این راهکارها استفاده کنید؛

1- بدانید همه چیز را نمی توان فراموش کرد:
 هر چند همه چیز تمام شده است ولی نباید انتظار داشته باشید که همه چیز را فراموش کنید. به خصوص اگر خاطرات خوبی با آن فرد داشته اید. به هر صورت، بخشی از آن خاطرات همیشه همراه شما خواهد بود. برای رها شدن از گذشته، باید یاد بگیرید که ذهن تان را مدیریت کنید و هر لحظه نسبت به خودتان آگاه باشید و از مرور خاطرات گذشته نیزپرهیزکنید.

2- بدانید که هرگز عشق کافی نیست:
 در طول زندگی مشترک کنونی شاید بارها به خاطر مسائل و مشکلات گوناگون به خود و دیگران گفته اید که اگر میان من و همسر کنونی ام عشق وجود داشت، چنین مشکلاتی به وجود نمی آمد. اگر چه عشق یکی از ارکان اصلی زندگی مشترک است اما برای اداره و ادامه دادن رابطه کافی نیست.خودتان به مرور می فهمید که زندگی به چیزهای دیگری نیز نیاز دارد. چیزهایی که احتمالاً در زندگی قبلی تان نبود و برای همین به شکست منجر شد.

3- از مقایسه کردن دوری کنید: مقایسه کردن می تواند احساس ناکامی و حسرت را در شما تقویت کند. بسیاری از افراد که عشقی نافرجام را تجربه کرده اند، بعد از ازدواج، دائم به مقایسه همسر خود با آن فرد می پردازند و براساس جهت گیری ذهنی مبنی بر ضعیف تر بودن همسرشان، دچار حس سرخوردگی می شوند. اما این را باید بدانید که افراد با هم متفاوت اند. همسرتان را از هیچ لحاظ (شکل، قیافه، وزن، استعداد و...) با آن فرد مقایسه نکنید، چون هر قدر این کار را بیشتر انجام دهید، بیشتر احساس حسرت می کنید. واقعیت دیگر این است که به علت بالا بودن هیجانات در شما، احساس تان به آن فرد بدون نقص و البته کاذب است، پس مقایسه شما اساس واقعی ندارد.

4- ویژگی های منحصر به فرد همسرتان را ببینید: به جای آن که دائم به چیزهایی فکر کنید که همسرتان ندارد، روی آن چیزهایی که باعث تمایز همسر کنونی تان می شود، تمرکز کنید. بدانید که هر کسی ویژگی هایی برای دوست داشته شدن دارد. ویژگی هایی را که باعث عشق ورزیدن شما نسبت به همسرتان می شود دریابید و آن ها را همیشه مورد تحسین قرار دهید.

5- مکان های دوست داشتنی تازه پیدا کنید: سعی نکنید با همسرتان به همان رستوران یا پارکی که در گذشته می رفتید، سر بزنید، چون باعث می شود به جای این که حواس تان به همسرتان باشد به یاد گذشته بیفتید. بهترین کار این است که محل های تفریحی جدیدی انتخاب کنید که تا به حال نرفته اید. آن جا بیشتر فرصت خواهید کرد که به همسرتان توجه و سعی کنید او را دوست داشته باشید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 3 دی 1395
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی